Context Distribütör Paneli Haziran 2017 Değerlendirme 
 

DİSTRİBÜTÖR PANELİ HAZİRAN AYINDA BEKLENTİLERİN ALTINDA!
 
2017 Haziran ayında BT Distribütörleri 227,4 milyon USD ciro yaparak son 2 aydan sonra düşük bir performans gerçekleştirmiş oldu. 
 
TÜBİSAD’ın öncülüğünde oluşturulan BT Distribütörlerinin kanala sattığı ürünler baz alınarak hazırlanan “CONTEXT Türkiye Distribütör Paneli” raporuna göre 2017 Haziran ayında 227,4 milyon USD’lik ciro elde edildi. Bir önceki sene, 2016 Haziran ayında, bu ciro 239,8 milyon USD idi. Yıldan yıla karşılaştırıldığında BT Distribütörleri %5,2 lik bir azalma sağlamış oldu. Bir önceki aya göre ise %15,9 negatif yönlü bir düşüş ile gerçekleştirmiş oldu.

Haziran ayının detaylarına girmeden önce sizlere CONTEXT Global IT Pazarı hakkında kısa bilgi sunmak istiyoruz.

CONTEXT’in Dünya genelinde topladığı Distribütör Panellerindeki verilere bakılarak ve EURO baz alınarak oluşturulan TOP10 ülke sıralamasında ilk defa Türkiye bu ay 11. Sırada olduğunu görüyoruz. İsveç’in ilk defa Türkiye’nin üstünde bir performans sergilediğini de gözlemliyoruz. Türkiye 202 milyon Euro ile 11. sırada yer almaktadır. Türkiye, yıl içindeki en alt sıralamada görünüyor. Yıldan yıla Haizran ayı karşılaştırması yapıldığında birçok ülkede değişkenlikler gözlenmektedir. 2017 Haziran ayında CONTEXT panellerine üye olan tüm distribütörlerin toplam cirolarının 6,2 milyar Euro seviyesine geldiğini ve geçen yılın aynı ayına göre çok az bir fark olduğunu gözlemliyoruz.

Cirosal büyüklüklerine göre ilk 15 kategori...

BT Distribütörlerinin kanala sattığın ürünleri düşündüğümüzde ve cirosal büyüklük sıralaması yapılıp ilk 15 kategorisi incelendiğinde en yüksek ciroyu yapan ilk 5 kategorileri Dizüstü Bilgisayarlar, Akıllı Telefonlar, Masaüstü PC’ler, Toner ve Sunucu satışları olarak sıralandı. Özellikle uzun bir aradan sonra Sunucu satışları listenin başlarında yer aldı.

2017 Haziran ayında ilk 15 kategorinin toplam ciroya oranı %73,9 olarak gerçekleşti. Bu kategoriler 4 milyon USD ve üzeri ciroları kapsamaktadır. Listeye girmeyen ama 3 milyon USD seviyesinde olan diğer kategoriler “Operating Systems Software”, “Mice” ve “Motherboards” kategorileri olarak gerçekleşti.

Sıralamada görünen “Other” kategorisi çoğunlukla IT dışı kategorilerini kapsamaktadır. “Other” kategorisinde birçok kategorinin birleşmesinden de oluşabilir. Örnek: Drone veya Küçük Ev Aletleri gibi IT dışı ürünleri gösterebilir.

Bu raporlamalar okunurken sadece panele üye olan ve tahminleme yapılan BT distribütörlerinin satışları baz alındığı unutulmamalıdır. Örneğin; genel anlamda Akıllı Telefon pazarının büyüdüğünü biliyoruz. Ancak bu kategorinin distribütör ağında daralma olduğunu CONTEXT raporlarından görünmektedir. Elbette panele üye olan distribütörlerin barındırdıkları markaları da baz almak gerekir. Vestel gibi General Mobile gibi ürünlerin distribütörlükleri olmadığı için bu veriler panelde yer almamaktadır.  

Büyüme ivmesi yakalayan kategoriler …

2017 Haziran ayında cirosal büyüklük baz alınıp büyüme trendi izlendiği zaman %100 ve üzeri büyüyen 17 kategori gözlenmiştir. 17 kategorinin toplam cirosu 29,7 milyon USD olarak gerçekleşmiş. Bu kategorilerin 2016 Haziran cirosu 10,3 milyon USD olarak gerçekleşmişti.