Distribütör Paneli Mart 2017 Değerlendirme 
 

Global BT Distribütör Pazarı ve Türkiye ‘Distribütör Paneli’ 2017 MART Verileri Açıklandı!

2017 Mart ayında BT Distribütörleri 250 milyon USD ciro gerçekleştirdi.

TÜBİSAD ’ın öncülüğünde oluşturulan BT Distribütörlerinin kanala sattığı ürünler baz alınarak hazırlanan “CONTEXT Türkiye Distribütör Paneli” raporuna göre 2017 Mart ayında 250 milyon USD ’lik ciro elde edildi. Bir önceki sene, 2016 Mart ayında, bu ciro 267 milyon USD idi. Yıldan yıla karşılaştırıldığında BT Distribütörleri %6,4’lük bir daralma ile 2017 Mart ayını kapatmış oldu.

Aylar bazında USD cirosal dağılım (Kdv hariç)

 

Detaylarına girmeden önce sizlere CONTEXT Global IT Pazar verilerini sunmak istiyoruz…

CONTEXT’in Dünya genelinde topladığı Distribütör Panellerindeki verilere bakılarak ve EURO baz alınarak oluşturulan TOP10 ülke sıralamasında Türkiye 233,8 milyon Euro ile 10. sırada yer almaktadır. Yıldan yıla mart ayı karşılaştırması yapıldığında birçok ülkede IT pazarının pozitif yönde değiştiğini görüyoruz. Maalesef değişimin negatif yaşandığı tek ülke Türkiye olarak gerçekleşmiş durumda. 2017 Mart ayında panele üye olan tüm distribütörlerin toplam cirolarının 6,7 milyar Euro seviyesine geldiğini ve geçen yılın aynı ayına göre %8,3 artış ile kapattıklarını görüyoruz.

CONTEXT Paneline üye olan distribütörlerin yaptığı satışları içermektedirCirosal büyüklüklerine göre ilk 15 kategori..

BT Distribütörlerinin kanala sattığın ürünleri düşündüğümüzde ve cirosal büyüklük sıralaması yapılıp ilk 15 kategorisi incelendiğinde en yüksek ciroyu yapan ilk 5 kategorileri Dizüstü Bilgisayarlar, Akıllı Telefonlar, Masaüstü PC’ler, İşlemciler ve Toner’ler olarak sıralandı.

2017 Mart ayında 15 kategorinin toplam ciroya oranı %75,8 olarak gerçekleşti. Bu kategoriler 2,5 milyon USD ve üzeri ciroları kapsamaktadır.

Sıralamada görünen “Other” kategorisi çoğunlukla IT dışı kategorilerini kapsamaktadır. “Other” kategorisinde birçok kategorinin birleşmesinden de oluşabilir. Örnek: Drone veya Küçük Ev Aletleri gibi IT dışı ürünleri gösterebilir.

Bu raporlamalar okunurken sadece panele üye olan ve tahminleme yapılan BT distribütörlerinin satışları baz alındığı unutulmamalıdır. Örneğin; genel anlamda Smartphone - Akıllı Telefon - pazarının büyüdüğünü biliyoruz. Ancak bu kategorinin distribütör ağında daralma olduğunu CONTEXT raporları söylemektedir.

 

 Büyüme ivmesi yakalayan kategoriler …

2017 Mart ayı cirosal anlamda büyümeler incelendiğinde bu ay 2 yazılım kategorisi listede göze çarpıyor. 19 milyon USD olan büyüme kategorileri toplam cirosunun 5 milyon USD lık kısmı sadece bu 2 kategoriden geldiğini belirtelim. Diğer yanlardan geçen aylarda büyüme gösteren PC bileşenlerinin bu ayda da ciddi büyümeler gerçekleştirdiği gözlemliyoruz.

Ekteki tabloda yer alan 18 kategorinin 2016 Mart ayında toplam cirosu 8,3 milyon USD iken 2017 Mart ayında bu ciro 19,1 milyon USD olarak gerçekleşmiş.

Büyüme trendi sağlayan kategoriler

Yapılan ciroların kanal bazında dağılımları…

Distribütörlerin kanala yapılan satışları incelendiğinde “SMB” olarak adlandırdığımız ve Türkiye’de ara toptan kanalının da içinde yer aldığı “Küçük ve Orta Ölçekli Bayiler” grubuna yapılan satışlardaki artış bu ayda devam ediyor. Diğer ayların dışında artık CONTEXT’in raporlarında 2 farklı kategori daha görünecektir. Etailer tüketici ve ticari satışları. Bu yeni bayi kanalları ile distribütör kanalının elektronik bayilerin ölçüşmesini hedefliyoruz. Geçmiş raporlarda bu bayilerin “SMB” kanalında olduğunu söyleyebiliriz.


CONTEXT Panel raporlarındaki kanal dağılımı

 

 

CONTEXT hakkında:
 
CONTEXT 'in "Pazar İstihbaratı", "Performans Göstergeleri" ve "Fırsat Analizi Raporları" ile müşterilerin operasyonel süreçlerini optimize etmeyi ve yarının gelirlerini hızlandırmaya hedefliyor. 30 yılı aşkın bir süredir devam eden endüstri ortaklığı ve büyük veri setleri üzerine deneyimlediği raporlamalar ile CONTEXT, değer zincirinin her noktasında analitik yayınlar yaparak ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Somut verilere dayanan bilgiler ve müşteri ihtiyaçlarını derinlemesine anlamaktadır. CONTEXT 'in merkezi Londra'da olup dünya genelinde 250'den fazla çalışanı bulunmaktadır.