Yaşam Boyu Hizmet Ödülü Prof. Dr. Bülent Sankur'un

Yaşam Boyu Hizmet Ödülü’nün 2010 sahibi belli oldu. TBD-TÜBİSAD tarafından “Yaşam Boyu Hizmet Ödülü”ne Prof. Dr. Bülent Sankur layık görüldü.

1996 yılından beri, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) ve Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) işbirliğiyle Türk bilişim sektörüne uzun yıllar hizmet etmiş, önemli katkılar sağlamış kişilere verilen “Yaşam Boyu Hizmet Ödülü”nü bu yıl, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü akademisyenlerinden Prof. Dr. Bülent Sankur aldı.

2010 Yaşam Boyu Hizmet Ödülü, Sankur’a, 22 Eylül 2010’da TBD’nin düzenlediği Bilişim 2010 etkinliğinin açılış töreninde takdim edildi.
Prof. Dr. Bülent Sankur lisans eğitimini 1966-1970 yılları arasında Robert Kolej’de Elektronik-Elektronik Mühendisliği alanında tamamladı. Master derecesini Amerika’da Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nde Elektrik ve Sistem Mühendisliği fakültesinde alıp yine aynı üniversitede doktorasını da 1976 yılında tamamladı.

1982- 2000 yılları arasında sırasıyla Ottawa Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Delft teknoloji Üniversitesi ve Ecole Nationale Superieure des Télécommunications’da dersler vermiş doktora ve proje öğrencilerine danışmanlık yapmıştır. Ayrıca Prof. Sankur TELETAŞ (1986-1990) Tümleşik Hizmetler Sayısal Ağı (ISDN) ulusal standartları ve kullanıcı terminalinin programlanması alanlarında proje yapmış, TAFICS Proje Ofisi (1987-1989) TAFICS (Turkish Armed Forces Integrated Communication System) adlı projede Silahlı Kuvvetlerin iletişim planlamasında çalışmış, özellikle sayısal anahtarlama, işaretleşme, terminaller ve sistemlerin birlikte işlerliği konusunda raporlar hazırlamış, Arçelik’te (1996-1997) “Endüstride işaret işleme algoritmaları ve beyaz eşyada ses kalite kontrolü” üzerine çalışmış ve Marmara Araştırma Merkezi (1993-2000) “Bilgisayarla görü ve kalite kontrolü”, “Alt düzey imge işleme algoritmaları” ve “Belge işleme ile Türk gazete arşivi” projelerinde yer almıştır.

Pek çok farklı alanda araştırma ve çalışmalar yapan Prof. Dr. Bülent Sankur’un ödülleri, kitapları ve 160’ın üzerinde makalesi bulunmaktadır.Bookmark and Share