TÜBİSAD & CONTEXT Distribütörler Paneli Toplantısı

2013 yılından bu yana TÜBİSAD öncülüğünde bir araya gelen ve Türkiye'deki Bilgi Teknolojileri Distribütörlerinin satış verilerini oluşturma amacı taşıyan “TÜBİSAD Distribütör Paneli” üyeleri ve bilişim teknolojileri üreticileri 19 Şubat 2016 tarihinde Taksim Grand Hyatt Hotel’de “TÜBİSAD&CONTEXT Distribütörler Paneli Toplantısı” ile buluştu.

TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyelerinin de yer aldığı ve iki oturum şeklinde gerçekleşen toplantının ilk oturumunda CONTEXT Türkiye Ülke Müdürü Erol Kuseyri, panele üye olan distribütörlerle birlikte 2015 yılını değerlendirdi. "CONTEXT'in Distribütörlere sunduğu veri hizmeti ile bir çok bilginin anlamlı bir şekilde yorumlandığını" ifade eden Erol Kuseyri, 2015 yılına ilişkin ayrıca şu bilgileri de verdi: "2015 yılında Distribütörlerden kanala 1.3 milyon adet Notebook satışı gerçekleştirip, 808 milyon USD ciro elde edildi. Panele üye olan distribütörlerin toplamda 2015 cirosu ise 2.8 milyar USD olarak gerçekleşti. Yıldan yıla bakılırken sektörde cirosal anlamda %10 bir daralma olsa da özellikle Networking alanında büyümeler gözlendiğini" ifade etti.

Sektörün seçkin üreticilerinin de katılımı ile gerçekleşen toplantının ikinci oturumunun açılış konuşmasını TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Erman Karaca gerçekleştirdi. Ardından TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çağan "Distribütör Paneli projesinin sektördeki çok önemli bir açığı kapattığını dile getirerek BT sektöründe diğer önemli distribütörleri de panel projesini desteklemeye davet etti."

TÜBİSAD'ın bilgilendirmelerinden sonra panele üye olan distribütörler ve üreticilerin katılımıyla gerçekleşen toplantıda CONTEXT CEO'su Howard Davies "Teknoloji Sektörünün Geçmişi ve Geleceği" konulu bir sunum paylaştı.

Davies sunumunda özellikle gelecekte 3D Printing (3 Boyutlu Yazıcılar) ve Smart Home (Akıllı Evler) konusunda çok fırsatlar olacağını dile getirirken CONTEXT olarak bu kategorilerde veri analizlerini uzun süredir yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Toplantı, Soru-Cevap bölümünün ardından tamamlanarak katılımcılar tarafından Distribütör Paneli Toplantısının her yıl düzenli olarak yapılması talebi alındı.