Ekonomi Bakanlığı'nın Yazılım Sektörüne Sağladığı Güncel Destekler Semineri

TÜBİSAD ve YASAD işbirliğiyle, 7 Nisan 2016 tarihinde, Ekonomi Bakanlığı tarafından Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektörüne sunulan teşvikler ile ilgili bilgilendirme semineri düzenlendi. İTÜ Arı Teknokent ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Deniz Razi konuşmacı olarak katılarak yazılım firmalarına verilen teşvikler ile ilgili bilgilendirme yaptı.

TÜBİSAD Başkanı Kübra Erman Karaca ve YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş’in açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği toplantıda, sektörün büyümesi, ihracatın arttırılması, ülkemizin 2023 hedefi ve yazılımın sektör üzerindeki çarpan etkisi göz önüne alındığında devlet tarafından sağlanan teşviklerin sektöre önemli katkısı olduğu ancak sunulan desteklerin sektör firmaları tarafından yeterince kullanılamadığı belirtildi. Bu bilgiler doğrultusunda Ekonomi Bakanlığı'nın sunduğu önemli destekler hakkında bir bilgilendirme seminerinin sektör için faydalı olacağını vurguladı.

100’e yakın sektör temsilcisinin katıldığı seminerde; Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Deniz Razi, 2012 yılından bu yana bilişim ve yazılım sektörüne devlet tarafından desteklerin sağlandığını ve 2 Haziran 2015 tarihinde resmi gazetede yayınlanan Hizmet Sektörü Genel Destek Programı (2015/8 sayılı Karar), Hizmet Sektörü Marka Destek Programı (2015/9 sayılı Karar) ve Hizmet Sektörü TURQUALITY® Destek Programı (2015/9 sayılı Karar) hakkında bilgilendirmede bulundu.

Yeni çıkan Genel Destek Programına göre hem Yararlanıcılara (Bilişim Şirketi) Yönelik Destek Unsurlarının hem de İşbirliği Kuruluşlarına Yönelik Destek Unsurlarının bulunduğunu belirterek verilen destek payları ve süreleri hakkında detaylı bilgi verdi. İnteraktif olarak düzenlenen toplantıda katılımcılar uygulamada karşılaştıkları sorunlar, başvuru koşulları ile ilgili detaylar ve değerlendirme süreçleri ile ilgili bilgi aldılar.