Ekonomi Bakanlığı İthalat Denetimleri Tebliğine ilişkin TÜBİSAD Çalışmaları

TAREKS Görüşü

Ekonomi Bakanlığı Ürün Denetimi ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan tebliğ kapsamında 31 Temmuz tarihinde TÜBİSAD Mevzuat Komisyonu toplantısı gerçekleşti.

CE işareti olan tüketici ürünlerini gümrüklerde doğrudan geçirmek yerine Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi (TAREKS) tarafından TSE laboratuvarlarına güvenli olup olmadıklarını kontrol için gönderilmesi suretiyle özellikle küçük ev aletleri, oyuncak, aydınlatma ürünleri ithalatında yaşanan zaman ve para kaybı sorunlarının çözümü hususunda görüşüldü.

Bu kapsamda Ekonomi Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Zafer Soylu ile Eylül ayı içerisinde İSO Yönetim Kurulu Üyesi Sadık Ayhan Saruhan Başkanlığında bir toplantı düzenlendi. Söz konusu toplantıya TÜBİSAD’ı temsilen TÜBİSAD Mevzuat Komisyonu Üyesi ve Lenovo Satış Operasyon Müdürü Nermin Yılmaz katıldı. Ekonomi Bakanlığı’na iletilmek üzere TÜBİSAD Görüşü oluşturuldu. Görüşün ilgili temsilcilere iletilmesi ve çözüm önerilerinin sunulması için çalışmalar sürdürülmektedir.