AEEE Çalışmaları

Bu bölüm; TÜBİSAD Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalara (AEEE) Ağustos - Ekim 2017 dönemi çalışmaları hakkında özet bilgileri içermektedir.

Rekabet Kurulu Başvurusu

TÜBİSAD Yetkilendirilmiş Kuruluş çalışmaları kapsamında üretici firmalarla yapılan sözleşmemizin rekabet hukukuna aykırı olmaması ve üretici firmaların toplama ağı olarak çalışmalarımıza destek vermesi amacıyla Ocak 2017 tarihinde Rekabet Kuruluna Bireysel Muafiyet başvurusu yapılmıştır. 10 Ağustos 2017 tarihinde rekabet kurumu tarafından kabul görmüş ve üyelik sözleşmemize “Bireysel Muafiyet” tanınmıştır.

TYK – ATS

Yetkilendirilmiş Kuruluş çalışmalarımız doğrultusunda tüm çalışmaların bir platform altında toplanıp yönetilebileceği, çevrimiçi uygulama ile AEEE işlemlerinin yürütülebileceği “TYK ATS ” (TÜBİSAD Yetkilendirilmiş Kuruluş Atık Takip Sistemi) oluşturuldu. Sistem aktif olarak çalışmaya başladı ve üye firmalarımızın geçmiş yıllardaki tüm girişleri yapıldı. Böylece geçmişe yönelik çalışmalar da TYK-ATS üzerinden takip edilebiliyor. TYK ATS’ nin geliştirilmesi için Faz 2 çalışmalarına başlanmıştır.

Okul Yarışmaları

2017 yılında gerçekleştirdiğimiz “Öğrenciler AEEE Topluyor” isimli kampanyamızın bir benzeri de bu yıl çalıştığımız belediyelerde gerçekleştiriliyor. Anlaşmalı belediyelerimiz aracılığıyla okullarda ödüllü AEEE toplama kampanyası çalışmalarımız başladı. Bu kapsamda okullara afişler, broşürler ulaştırılıyor.

AEEE Toplama Çalışmaları

İşbirliği yaptığımız Zonguldak – Karadeniz Ereğli Belediyesi, MİARGEM (Mahalli İdareler Araştırma ve Geliştirme Merkezi) tarafından ülkemizdeki belediyeler arasında düzenlenen, 176 projenin yarıştığı Etkin Belediyeler Proje Yarışması’nda “Elektrikli ve Elektronik Atıkların Geri Dönüşümü, Geleceğimizi Çöpe Atmayalım” projesi ile 1.olarak Altyapı ve Çevre Ödülünü kazandı.

20.06.2017 tarihinde Rize Belediyesi ile imzalanan sözleşme kapsamında, Rize bölgesine yerleştirilen AEEE Konteyneri ve AEEE çalışmaları hakkında halkın farkındalığının arttırılması için şehrin çeşitli bölgelerinde billboard ile bilgilendirme çalışması yapıldı.

 

Fuar – Seminer - Toplantı Katılımları

  • 14-17 Eylül 2017 de düzenlenen GAMEX fuarına ziyaretçi olarak katılım sağlandı ve yetkilendirilmiş kuruluş sistemine dahil olmayan firmalar ziyaret edildi.

  • 14 – 17 Eylül 2017 tarihinde düzenlenen ISAF Akıllı Ev Teknolojileri Fuarına ziyaretçi olarak katılım sağlandı.

  • 26 Eylül 2017 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan ve T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’ nin katılımlarıyla düzenlenen “Sıfır Atık Projesi” nin tanıtım toplantısına katılım sağlandı.

  • 27 Eylül 2017 tarihinde T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Yönetimi Daire Başkanlığı Özel Atıklar Şube Müdürü Sayın Gökhan Şentürk’ ün katılımlarıyla TAP tarafından düzenlenen “Bilgilendirme Toplantısı” na katılım sağlandı.

  • 28 Eylül – 1 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenen City Tech Ankara fuarına standlı katılım sağlandı. Fuara gelen ziyaretçilere AEEE hakkında bilgilendirilmeler yapılarak eğitim materyalleri dağıtıldı.

  • 5-6 Ekim 2017 tarihlerinde T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Sayın Mustafa Öztürk’ün katılımlarıyla ÇEVKO tarafından düzenlenen “Döngüsel Ekonomi Kongresi” ne katılım sağlandı.