AEEE Çalışmaları

Bu bölüm; TÜBİSAD Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalara (AEEE) Ekim - Kasım 2017 dönemi çalışmaları hakkında özet bilgileri içermektedir.

Okul Yarışmaları

TÜBİSAD Yetkilendirilmiş Kuruluş olarak 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında gerçekleştirmiş olduğumuz kampanya ile yaklaşık 130.000 Öğrenciye AEEE eğitimi verilmiş çeşitli ödüller dağıtılmıştır. Kampanya ya gösterilen yoğun ilgi nedeniyle 2017 – 2018 Eğitim Öğretim yılında Öğrenciler AEEE Topluyor kampanyasının 2’ incisi düzenlenmektedir. Kampanya 27 Belediye’de düzenlenmekte olup 200.000 öğrenciye ulaşılması hedeflenmektedir.

Eylül ayı itibariyle kampanyaya ilişkin duyurular ve prosedürler belediyelere gönderilmiş olup, “Kampanya Katılım Formlarının” kabul tarihi 17.11.2017 itibariyle sona ermiştir. Katılım beyanında bulunan tüm okullara kampanya tanıtım materyalleri iletimi tamamlanmıştır.

Resim 1: Okul Kampanyası Broşürleri
Resim 2: Okul Kampanyası Afişi

Eğiticinin Eğitimi Paketi Sunumu

1 Kasım 2017 tarihinde Ordu İli, Ünye İlçesinde ve 2 Kasım 2017 tarihinde Ankara İli, Yenimahalle İlçesinde öğretmenlere yönelik “AEEE Eğitimi İçin Kılavuz” sunumu gerçekleştirilmiştir.

Bu sunumlarda öğretmenlere, öncelikle TÜBİSAD tanıtılmıştır. Yetkilendirilmiş kuruluş olarak TÜBİSAD ’ın görevleri ve bu güne kadar gerçekleştirmiş olduğu eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları anlatılmıştır. Bunun yanı sıra sunumun gerçekleştirme amacı olan “Eğiticinin Eğitimi Paketi” nin uygulanışı ve “Öğrenciler AEEE Topluyor” isimli okul kampanyası hakkında detaylı bilgi verilmiştir.

Resim 3: Ankara-Yenimahalle Sunumu

Fuar – Seminer - Toplantı Katılımları

  • 07.11.2017 – 10.11.2017 tarihleri arasında, İtalya’nın Rimini Şehrinde 21. kez düzenlenen Ecomondo Çevre Fuarına katılım sağlanmıştır.

Resim 4: ECOMONDO Banner

  • 08.11.2017 tarihinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Yeşil Rapido” etkinliğine standlı katılım sağlanmıştır. Standı ziyaret eden etkinlik katılımcıları ve MSGSÜ öğrencileri TÜBİSAD AEEE Yetkilendirilmiş Kuruluş (TYK) ve çalışmaları hakkında bilgilendirilmiş, TYK tanıtım kitapçığı ve el broşürleri verilmiştir.

Resim 5: Yeşil Rapido Etkinliği

  • 26.10.2017 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan'ın öncülüğünde T.C. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen toplantının ikincisi 30.11.2017 tarihinde T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenmiştir. Yetkilendirilmiş Kuruluşların katılımıyla gerçekleşen toplantıda Sıfır Atık Projesi uygulama yol haritası görüşülmüştür. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde pilot uygulama alanı olarak kurulan Atık Geçici Depolama alanı ziyaret edilmiştir.

Resim 6: Sıfır Atık Projesi –
Atık Geçici Depolama Alanı Ziyareti