AEEE Çalışmaları

Bu bölüm; TÜBİSAD Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalara (AEEE) Ocak-Temmuz 2017 dönemi çalışmaları hakkında özet bilgileri içermektedir.

AEEE Farkındalığı Arttırma Çalışmaları

Yetkilendirilmiş Kuruluş görevleri kapsamında yeralan kamuoyunda bilinirliğin attırılması için eğitim çalışmaları ve kamuspotu animasyon filmi çalışması gerçekleştirilmiştir.

Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Uygulama Merkezi ile gerçekleştirilen işbirliği çerçevesinde eğitimcilere yönelik İlköğretim seviyesinde 32 haftalık akademik yıl için E-Atık Eğitim Aktiviteleri Eğiticinin Eğitimi Paketi ile hazırlanmıştır.

TÜBİSAD E-Atık Eğitim Kitapçığına buradan ulaşılabilir.

Kamu spotu yayım onayı alınan animasyonda AEEE’lerin çevreye olan olumsuz etkisi, e-atık toplama noktalarının bilinirliğinin arttırılması konuları işlenmiştir.

TÜBİSAD E-Atık Kamuspotu'na buradan ulaşılabilir.

TÜBİSAD ile AEEE Kaynağında Ayrı Toplanıyor, Hanelerde Ayrışım Verimi Giderek Artıyor!

“ATMA, BAĞIŞLA!” İşbirliği

TÜBİSAD, Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ve PTT işbirliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında toplanan AEEE’lerden elde edilecek tüm gelir TEGV’e bağışlanmaktadır. Proje AEEE bağışlamak isteyen tüm kurum, kuruluş ve bireylere açıktır. Katılım için 0850 360 2 333 arayabilirsiniz.

“Öğrenciler AEEE Topluyor” Kampanyası

Anlaşmalı olunan belediye sınırları içerisinde toplamda 110.000 öğrenciye kampanya sayesinde doğrudan ulaşılmış, yaklaşık 25.000 broşür ve 3.000 afiş dağıtılmıştır. Belirlenen sonuçlar paralelinde yüksek katılımla AEEE toplayan okullara ödülleri belediye ve İl Çevre müdürlüğü katılımı ile gerçekleşen törenlerde dağıtılmıştır.

“Çevre Haftası” Etkinlikleri

2017 Çevre Haftası kapsamında 26-27-28 Mayıs’ da Kadıköy Belediyesi, 2 Haziran’ da Çorlu ve 3 Haziran’ da Çerkezköy’ de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, 17-18 Haziran’da Ankara Yenimahalle Belediyesinin düzenlemiş olduğu, Çevre etkinliklerine standlı katılım sağlanmıştır. Katılımcılara frizbi, broşür, boyama kağıtları ve çeşitli promosyonlar dağıtılmıştır.

“Atık Cep Telefonu Fırlatma” Yarışmaları

Kadıköy ve Tekirdağ iline bağlı 5 ilçede gerçekleştirilen Çevre Festivalinin kapsamında TÜBİSAD’ın düzenlediği yarışma ile AEEE’ye eğlenceli bir şekilde ulaşılmıştır. Yarışma neticesinde toplanan atık cep telefonları karşılığında Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)’ e bağışta bulunulmuş, eğitime atıklardan destek sağlanmıştır.
“Oyun Karavanı” Projesi

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öncülüğünde 13 şehirde “Oyun Karavanı” projesine dahil olunmuştur. Kimsesiz ve engelli çocuklara oyun ve tiyatro aktiviteleri götüren karavanda dağıtılmak üzere 5.000’er adet balon, tişört, şapka, boyama kitabı ve boyama kalemi yaptırılmıştır.