Sancaktepe Belediyesi – Sıfır Atık Projesi Bilgilendirme Toplantısı

26 Mart 2018 tarihinde Sancaktepe Belediyesi tarafından, ilçe sınırları içerisinde bulunan kamu kurum/kuruluşlarına yönelik Sıfır Atık Projesi Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantıya TÜBİSAD Yetkilendirilmiş Kuruluş (TYK) olarak katılım sağlanmış, TYK çalışmaları ve Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalar (AEEE) hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirilmiştir. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşları Sıfır Atık Uygulamaları hakkında bilgi verilmiştir.

Sıfır Atık Projesi Nedir?
“Sıfır Atık”; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

Son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.
Sıfır atık yaklaşımının esas alınması ile sağlanacak avantajlar;

  • Verimliliğin artması,
  • Temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması,
  • İsrafın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması,
  • Çevresel risklerin azalmasının sağlanması,
  • Çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların “duyarlı tüketici” duygusuna sahip olmasının sağlanması,
  • Ulusal ve uluslararası pazarlarda kurumun “Çevreci” sıfatına sahip olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılmasıdır.

Sıfır Atık Projesi hakkında detaylı bilgiyi için tıklayınız