TBD-TÜBİSAD YAŞAM BOYU HİZMET ÖDÜLÜ SAHİBİNİ BULDU!

1996 yılından beri, TBD ve TÜBİSAD  işbirliğiyle Türkiye bilişim sektörüne uzun yıllar hizmet etmiş, önemli katkılar sağlamış kişilere verilen “Yaşam Boyu Hizmet Ödülü” verildi. Bu yıl, Yaşam Boyu Hizmet Ödülü‘nün sahibi , Türkiye Zeka Vakfı’nın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Emrehan Halıcı oldu. Ödülünü T.C. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’dan aldı.

Emrehan Halıcı Kimdir?

Lisans ve Lisansüstü eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamış olan Emrehan Halıcı aynı üniversitede bir süre asistanlık yaptıktan sonra HALICI Şirketler Grubu’nu kurmuştur.

Yurt içinde ve yurt dışında bilgisayar ve yazılım alanlarında birçok proje gerçekleştiren Emrehan Halıcı, ilk Türk bilgisayarı USLU’nun üretiminde yazılım sorumlusu olarak görev almıştır. Üniversite-sanayi işbirliği için yoğun çabalar harcayan Halıcı, ODTÜ-Halıcı Yazılımevi ile Türkiye’nin ilk teknoparkının kurucusu olmuş ve TBMM’deki çalışmalarıyla Teknoloji Bölgeleri Yasasının çıkmasına öncülük etmiştir.
Yazılım Sanayicileri Derneği Başkanlığı ve Türkiye Bilişim Vakfı Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Halıcı, Türkiye Bilişim Şuralarının düzenleme kurulu başkanlığı üstlenmiştir.

Müziğe özel ilgi duyan ve davul çalan Halıcı, bilgisayar destekli müzik teknolojisinin yurdumuzda tanınıp yaygınlaşmasına öncülük eden isimlerdendir. 1994 yılından beri “TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması”nı düzenlemektedir.
Bilgi ve zekâya dayalı etkinliklere yoğun ilgi gösteren Halıcı, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığı ve Dünya Satranç Federasyonu Asbaşkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

1978 yılından beri TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisinde “Zekâ Oyunları”, 2003 yılından beri de Hürriyet gazetesinde günlük “Akıl Oyunları” köşesini hazırlayan Emrehan Halıcı’nın bu alanlarda yayınlanmış çok sayıda yazısı ve kitapları bulunmaktadır.

21.Dönem Konya, 23. ve 24. Dönem Ankara milletvekili seçilen Emrehan Halıcı 2014 yılında Elektronik Demokrasi Partisi’ni kurmuş, seçmen kütüklerinin ve seçim sonuçlarının tüm vatandaşlar tarafından kontrol edilmesini sağlayan e-Sandık ve e-Seçmen uygulamalarını kullanıma sunmuştur.

Uluslararası MENSA topluluğunun üyesi olan Emrehan Halıcı, Türkiye Zeka Vakfı’nın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır.